Hårdvara för Raw 1.5 EXTENDED

8150kr15550kr inkl. moms

Nollställ

Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: ,

Product Description

Om du är ny inom området bör du läsa artikeln “Läs innan du bygger” Det finns många alternativ och olika varianter av maskinen. Vi har även färdiga maskiner om du inte har tid eller lust att bygga en maskin.

Just nu går det inte att beställa färdigmonterad elbox då vi inte hinner med. Väljer du att köpa kittet med elektronik så följer allt med så som låda och sladdar mm, allt är inkluderat det enda är att vi inte kan montera elboxen åt dig.

Raw EXTENDED är den starkaste versionen och kan vara upp till 1800 mm lång samt 1300 mm bred. Vi rekommenderar inte att bygger maskinen större. Vi har sett maskiner som är 2000 mm långa och de fungerar bra om man skär i trä och andra mjuka material. Det är helt upp till dig om du vill bygga den större än den rekommenderade storleken. Detta paket innehåller allt utom aluminiumprofiler, kuggstång och förbrukningsbord . Vi inkluderar högkvalitativa kugghjul men inte kuggstång som du köper som en separat produkt på tex motedis som även har aluminiumprofiler.

Många som bygger en maskin vill ha maskinen i annan storlek än vi erbjuder så kuggstång är en separat produkt.

För en komplett maskin behöver du det här paketet och övriga delar som anges nedan.
Du kan köpa delarna från Motedis till exempel (Klicka på länkarna)

Delar till en mindre EXTENDED 990x990mm

Delar för en stor Raw EXTENDED (130x180cm) maskin

Annan storlek på maskin
Om du vill ha en maskin som inte är standardstorleken på 990x990mm kan du välja din egen storlek.
Som exempel, om du vill bygga en maskin som är 1200 mm lång och 800 mm bred, lägg då till 210 mm (1200-990 = 210 mm) för alla produkter märkta med L och ta bort 190 mm (990-800 = 190 mm) för alla produkter märkta med W. Observera att vi inte är ansvariga för några ändringar av standardstorleken, det är upp till dig. Om du är osäker kan du kontakta oss, så hjälper vi dig.

Observera att plåtarna inte är målade eller slipade. Om du inte vill måla dem kan du bara borsta dem.

Alla skruvar är märkta och i separata påsar.

Paketet innehåller över 500 delar!

  • Plåtar beroende på maskin i Stål och Aluminium
  • Alla M8 skruvar som behövs
  • Alla M6 skruvar som behövs
  • Alla M5 skruvar som behövs
  • Alla M4 skruvar som behövs
  • Alla M3 skruvar som behövs
  • Alla M8 brickor som behövs
  • Alla M5 brickor som behövs
  • Alla M8 muttrar som behövs
  • Alla M6 muttrar som behövs
  • Alla M5 muttrar som behövs
  • Alla M4 muttrar som behövs
  • Alla plana skruvar som behövs
  • Alla M5-t-muttrar som behövs
  • Alla stålvinklar som behövs
  • Hålband
  • Alla distanser som behövs
  • Alla aluminiumfästen som behövs
  • Alla anslutningsplattor som behövs
  • 4x 20mm SCE20UU
  • 4x axel klämmor SHF20
  • 2x flänslager KFL000
  • 3x switchar
  • 1x bälgkoppling 6,35 / 10
  • 1x 10mm trapetskruv 33cm
  • 1x Delrin-mutter
  • 16x U-spårlager
  • 2x stålaxlar 30mm
  • 3x lager 608
  • 3x Kugghjul av högsta kvalitet. 15 tänder Mod1
  • Instruktioner i digital form

 

Driver elektronik
Notera! Vi inkluderar inte de stora switcharna längre utan du får de mindre som vi använder för de andra maskinerna. Om du vill ha de större, sök  efter LXW5-11M på eBay eller Amazon.

Du kan välja att inkludera Driver elektronik så får du med allt du behöver från drivers till alla kablar, kabelkedjor och skruvar. Om du vill ha Arduino eller annan elektronik måste du köpa det på annat håll. Du kan även köpa en färdigkopplad elektronikbox  som visas på bilden. Med en färdigkopplad elektronikbox behöver du endast ansluta motorkablar och switch kablar till kortet (gråkablarna). Instruktioner ingår. Vi kommer även  att inkludera pluggar som du kan lödda på kablarna om du vill. Detta är valfritt och endast för alla som kan lödda. Vi kan inte lödda pluggarna här, eftersom motorkablarna också behöver pluggar. Instruktioner för detta ingår med. Det är enkelt att bygga lådan själv. Titta på instruktionerna på vår sida för att se hur lätt det är och eftersom allt ingår kan du bara följa anvisningarna.

Drivers med Breakout Board är den mest professionella elektroniken du kan ha för dessa typer av maskiner. De är dyrare och kräver en äldre dator med skrivarport och 32Bit Windows-operativsystem (om du kör Mach3-programvara) eller en speciell USB adapter som converterar LPT signalerna till USB. (klicka på länken för mer info).

Några av fördelarna med drivers är att maskinen blir mycket starkare och har många fler funktioner som avancerad touch-off-platta (Nollställningsplatta), kalibreringsbrytare, på och av funktioner för spindel, laser och plasma. Utbudet av programvara är mycket större och du kan även använda programvaror som industrin använder.

Väljer du Driver elektronik så kommer du kunna kalibrera din maskin så att den startar i 90 graders vinkel och du kan även ha en avancerad touch off platta som vi erbjuder som en separat produkt eller så kan du tillverka en egen. Läs här vad du behöver för att köra drivers elektronik http://cncmaskiner.org/mach3-installningar/

Du kan se på vår hemsida vilka drivers vi använder.

Drivers elektronik med USB
Det finns inte många adaptrar som klarar av detta och vi vet egentligen bara en som fungerar bra,  Läs mer här

Spindel / Fräs
Vi säljer inte spindlar eller fräsar på grund av garantisvårigheter.
Gå till www.ebay.co.uk till exempel och sök efter Katsu trimmer för en budgetversion eller 1,5kw air cooled spindle with inverter för en mer professionell version. Om du köper en spindel med inverter, kan du följa vår guide om hur du kopplar den. kom ihåg att en vanlig fräs har mycket ljud och vibrerar mer medan en spindel är väldigt tyst och vibrerar mindre. Spindeln som vi rekommenderar ovan har ER11 Collets vilket innebär att du kan ha 1-7 mm frässtål. En vanlig fräs har vanligtvis 6 eller 8 mm chuckar. Vi har speciella adaptrar i vår butik så att du även kan använda 3 och 4 mm frässtål. Vi inkluderar ett universalspindelfäste med hårdvaran som passar de flesta spindlar och runda fräsar.

Gängade hål
Du behöver gänga flera hål. Du kan välja att själv gänga plåtarna eller låta oss göra det. Om du går till instruktionssidorna kan du se instruktionerna för gängning. Vi kan inte gänga själva profilerna så du behöver göra det själv. Du behöver endast en M5 gängtapp för profilerna. Välj en med god kvalitet annars kan den gå av. Om du väljer att gänga dina plåtar så behöver du M4, M5 och M8 gängtappar. De vi har i butiken är av högsta kvalitet.

kablar
Vi använder endast Skärmade kablar till maskinen. Du behöver inte grunda skärmen när du använder en vanlig fräs eller trimmer, men med en inverter så kan det va bra att skärma kablarna för att undvika läckage (se mer i instruktionerna). Kablarna är cirka 1 meter längre än maskinen, så att du kan ha elektroniska låda under eller bredvid maskinen. Alla kablar ingår om du väljer att köpa denna produkt med elektronikalternativet.

Observera att om du planerar att bygga maskinen längre eller bredare, lägg då till mer kabel. Om du lägger till mer kabel i samma beställning så får du kabeln oklippt så att du själv kan klippa den  i rätt längd. Som exempel, om du bygger en maskin som är 20 cm längre och 10 cm bredare. Lägg till 30 cm extra kabel för alla motorer (4×30 20 AWG 4-ledarkabel) och 30 cm extra kabel för strömbrytare (? X30 22 AWG 2-lediga kablar) och 30cm extra LED-kabel. Nu när du vet hur mycket mer kabel du behöver beställer du det tillsammans med hårdvaran och vi lägger till det på befintliga kablar.

När du köper denna produkt får du tillgång till allt extra material på vår hemsida som hjälper då du bygger maskinen. Extra materialet innehåller detaljerade illustrationer på alla versioner, Mach3-inställningar, Spindel-inställningar, Autoverktygsinställningar och illustrationer över elektroniken.

Exempel på instruktioner:

Videoinstruktionerna finner du på Youtube eller på vår hemsida bland artiklarna.

En video från en kund som skär en brännstämpel i koppar. Användaren är CNCswede och du kan hitta honom och hans arbete på Youtube.

 

Mer information

Vikt 10 kg
Inkludera Driver elektronik

Ja, Nej

Färdig elektronikbox

Ja, Nej

Gängade hål

Ja, Nej

Translate »